For the next 6 link headings, use the JAWS curser when over each link and this will provide access to a list of links under each one. To access the individual links use the right mouse button on the number pad
Notice

City Hall » City Council » Local Government

Freedom of the City

The Freedom of the City is the highest honour that can be bestowed by the City of Kamloops and is the result of a unanimous decision of the members of City Council.

Freedom of the City may be conferred on a distinguished person or unit of the armed forces of Canada or another nation and is regulated by section 158 of the Community Charter, providing certain privileges to the person or commander of the armed forces unit.

"Freedom of the City" is a designation that is awarded infrequently and only with the unanimous support of the Mayor and Council Members.

Freemen of the City of Kamloops

  • Ambo Dhaliwal, April 24, 2013
  • Ronald Maguire, April 21, 2010
  • 886 (Overlander) Wing AFAC, November 10, 2009 (represented by current President)
  • Cliff Branchflower, April, 2008
  • Albert J. (Jack) E. Chilton, December 20, 1994
  • Kathleen Lila Dyer, May 31, 1994
  • 419 Tactical Fighter (Training) Squadron (Moose Squadron), Canadian Forces Base, Cold Lake, July 1, 1993 (represented by current Commanding Officer)
  • Army, Navy and Air Force Veterans in Canada Unit 290, Kamloops, B.C. February 27, 1990 (represented by current President)
  • John D. (Jack) Gregson, February 27, 1990
  • James Johnstone Clark, April 4, 1989
  • Angela Rose Marra, April 4, 1989
  • Elsie Gertrude Garlick, October 4, 1988
  • The Reverend Canon Nelson H. Atkinson, October 4, 1988
  • John Raymond Fuoco, March 29, 1988
  • Meryl Beatrice Matthews, March 3, 1987
  • Royal Canadian Legion, Branch No. 52 , November 18, 1986 (represented by current President)
  • Canadian Forces Station, Mount Lolo, May 15, 1984 (Closed 1989)
  • Dr. James Frederick Bernard Beesley, November 10, 1981
  • Rocky Mountain Rangers, February 19, 1980 (represented by current Commanding Officer)
  • John Albert McGowan, January 3, 1978
  • Gordon Arthur Bregoliss, January 18, 1977
  • Anthony John (Tony) Romano, February 4, 1975
  • Frederick Roy Chapman, 1973, April (appointed by the Town of Valleyview)
  • Peter Wing, March 7, 1972
  • The Honourable Sydney John Smith, July 2, 1969
  • The Honourable Edmund Davie Fulton, July 2, 1969
  • Charles Anderson, J.P., January 8, 1968
  • John Edward Fitzwater, January 8, 1962
  • James Reginald Colley, December 6, 1951
  • George Richmond Williams, September 14, 1950
  • William James Moffatt, November 29, 1949

Contact
Legislative Services Division
7 Victoria Street West
Kamloops BC V2C 1A2
ph 250-828 3483
fax 250-828 3578
email legislate@kamloops.ca

Note: All correspondence is entered into our system and will be directed accordingly. The City of Kamloops will endeavor to contact you within two business days. Thank you.